Fransa’nın yeni ulaşım politikası imrendiriyor

Tekirdağ - Muratlı Trenyolu Hattı Açıldı.

UND’nin Yeni Başkanı Tamer Dinçşahin


Haberler & Duyurular
Fransa’nın yeni ulaşım politikası imrendiriyor
 
Fransa, 29 bin kilometrelik raylı sistem ağı, 6 bin 500 kilometrelik de iç suyolu modlarına sahip olmasına rağmen, yüklerinin yaklaşık yüzde 85’lik dev payı hala karayoluyla taşınıyor. Kalanın yüzde 12’sini demiryolu ve ancak yüzde 3’lük kısmı için suyolunu kullanıyor.
Otoyollar 10 bin 600 kilometrelik bir ağa sahip ve şu an devam eden bin 600 kilometrelik yeni otoyol inşasına 2025’e kadar 2 bin 900 ekleme programı daha ekleme planı bulunuyor.
 
Fransa hükümeti ulaştırma politikasını yeniden gözden geçirecek boutta büyük düşünmeye başladı. Ulaştırma Bakanı Dominique Perben, özel operatörler için otoyol inşasından ve devlet fonlarıyla desteklenip geliştirilen demiryolu ve iç suyolu geliştirme projelerini terk etmek istiyor.
Bakan Dominique Perben, devletin kabul edilebilir ve uygulanabilir politikasının yükler için çok seçenekli ulaşımı sağlamak olduğunu vurguladı.

Karayolundaki güçlü rekabete rağmen..
 
Fransa’nın kuzey’ deki A1’e paralel uzanan ve tıkanıklığı giderecek olan otoyolu hariç, hemen hemen tüm otoyolları doğu-batı uzantılı yönlendirilecek ve mevcut olan kuzey-güney uzantılarıyla bağlantılı hale getirilecek. Proje tamamlandığında Fransa, Avrupa’daki en yoğun otoyollarından birine kavuşacak.
Fransa’da otoyollar, hükümetin 2 yıl önce bu alandaki kamu şirketlerini özelleştirmesinden sonra, tamamen otoyol operatörlerince yönetilen köprü-yol geçiş ücretleri (péage) kaynaklarından finanse ediliyor.
Böylece devlet, hükümetin yönetiminde ve karayoluna alternetif, çevreci modlar geliştirmeye konsantre oluyor.
 
Alternatifler zorunlu
 
Bakan Perben, yoğun araç trafiğinin ancak, çekici, makul ve ekonomik alternetiflerin sunulmasıyla düşürüleceğine inandığını kaydederek, buna Paris-Lyon, Paris-Marsilya arasındaki süper hızlı TGV trenini örnek gösterdi. İnsanların da bu hızlı bağlantı seçeneğinin otomobil ve havayolu trafiğini azaltacağına inandığını belirtti.
Perben’e göre, benzeri alternatif çözümlere yük nakliyesi için de ihtiyaç var.
Perben’in bu yaklaşımı, onun bütçe harcamalarını neden demiryolu ve iç suyolu altyapı yatırımlarına kaydırdığını da açıklıyor.
Örneğin, geçen yıl hükümetin ulaştırma bütçe harcamalarının yüzde 81’i demiryolu ve altyapı yatırımlarına ayrıldı. 2007-2013 yılları ulaştırma bütçe harcamaları planında da toplam 3.5 milyar euro demiryolu ve iç suyolu için ayrıldı.
 
Özel otoyol inşası

Lyon, Nimes ve Montpiller arasındaki ulaşım çıkmazını aşacağına inanılan yeni demiryolu ağı, Fransa’nın en prestijli ulaştırma projeleri arasında yer alıyor.
Hükümet ayrıca, Alpine tüneli ve Lyon ile İtalya’nın Turin bölgesi bağlantısını sağlayacak demiryolu projesine de büyük önem veriyor.
Fransa, ilerlemeci ortaklıklara da ağırlık vererek, Aiton-Turin bağlantı otoyoluna ve gelecekte Lüksemborg’tan gelip Fransa’yı İspanya sınırından Bolulou’ya ulaştıracak ro-mo servisine de sıcak bakıyor.
Perben, bu açıdan bakıldığında, demiryolu firmaları arasındaki rekabetin iyi sonuçlar doğuracağına ve demiryolu yük operatörlerinin modern, etkili ağlar geliştireceğine inanıyor.

Sen - Kuzey Avrupa kanalı
 
Bakanlık, eski Le Havre Limanın’da kanal seddi ve 2000 Limanı’nda yeni konteyner terminali inşasına da yeşil ışık yaktı. İnşaatlar 2009’da tamamlandığında iç yüklerin limanlar yerine Sen kanalı yoluyla taşınması mümkün olacak.
Diğer yandan, Paris’i kuzey Fransa hatları yerine, iç suyolu ile Benelüx ve Almanya’ya bağlayacak 100 kilometrelik Sen - Kuzey Avrupa kanal inşası da devam ediyor. Bu projeye Fransa yerel yönetimleri, merkezi kaynaklar, özel yatırımcı ve AB’nin finansörlük yapması bekleniyor.
İnşa çalışmalarına 2009’da başlanacak kanalın, finansal kaynakların teminine bağlı olarak, operasyonlar için 2013-1015 hazır hale geleceği tahmin ediliyor.
Planın ileri aşamalarında kanal Mosel nehriyle olduğu kadar, güneydeki Rhône ve Saône nehirleriyle şebekelendirilip oradan Almanya iç suyolu ağına ulaştrılıp, daha da öteye geçerek merkezi Avrupa iç suyolu ağlarıyla bağlantılandırılması amaçlanıyor.
 
 
Sürdürülebilir bir ulaşım politikası
için ulusal hareket planı
 
Fransa’da sürdürülebilir ulaşım politikası çerçevesinde ele alınan projeler bunlarla da bitmiyor.
Perben, havadaki gaz emisyonlarının yüzde 27’sinin ulaştırmadan kaynaklandığına, bu oranın 2050’ye kadar çeyrek oranda düşürülmesi gerektiğine dikkat çekti. Yüzde 27’lik ulaştırma kaynaklı sera gazı emisyonunun yüzde 95’lik kısmının da karayolu bazlı olduğunu belirten Perben, nakliye hacimleri hızla artmasına rağmen emisyon oranının 2001’e kadar aynı hızla artmadığını hatırlatarak, bna rağmen, emisyonun düşürülmesi için yapılacak çok şeyin olduğu belirtti.
Bakan Perben, bu açıdan, ulaştırma, şehir içi taşıma ve sera gazı emisyonu için bir hareket planı planı geliştireceklerini söyledi.
Peben, son olarak, sera gaz emisyonunun düşürülmesinin ve sürdürülebilir bir ulaştırma politikasının ancak, hükümetlerin, yerel güçlerin, her Fransızın, kısacası tüm ülkenin daha fazla çevre duyarlı bir bilince kavuşmasıyla mümkün olacağını vurguladı.
Kaynak: Klingsieck/hof/ITJ
Diğer Haber & Duyurular
 
Tekirdağ - Muratlı Trenyolu Hattı Açıldı.
UND’nin Yeni Başkanı Tamer Dinçşahin
Telefon : 0216 311 59 34 Pbx
Fax : 0216 311 30 66
Her hakkı saklıdır © 2007 Tasarım ve Programlama